Siber Güvenlik

Tor Tarayıcı İle İnternet’te Gizli Kalın

Tor (The Onion Router), kişilerin kimliklerini gizli tutarak İnternet’te gezinmelerine olanak sağlayan, İnternet erişiminin yasaklı ya da kısıtlı olduğu bölge ve ülkelerde de İnternet erişim engellerinin aşılmasına olanak sağlayan hem bir network, hem de bir tarayıcıdır.

Tor ilk olarak Amerikan Donanması ile birlikte devlet içi iletişim için geliştirilmiştir. Şuan ise herkesin erişebildiği (gazeteci, aktivist, ordu vs.) sanal türlerden gizlilik ve güvenlik sağlamaktadır.

Tor Tarayıcı, Mozilla Firefox’un güncel ve gizlilik açısından optimize edilmiş bir versiyonudur. Çevrim içi anonimlik ve engellenmiş sitelere erişim sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Diğer tarayıcılardan farklı olarak Tor Tarayıcısı;

  • Kullanıcının IP adresini gizleyerek İnternet’te anonim dolaşmayı sağlar,
  • Engellenmiş sitelere erişim sağlar,
  • Normalde varsayılan olarak gelen çevrim içi izleme özellikleri içermez,
  • Kullanıcı verilerinden para kazanmaz,

Tor ağı, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından işletilen binlerce sunucudan oluşmaktadır. Tor tarayıcı her yeni bağlantıda  röle seçer ve bunlardan İnternet’e bağlanır. Her bağlantı esnasında röleler veriyi gönderdiği ve aldığı yolu tam olarak bilmeyecek şekilde şifrelenir.

Tor tarayıcı kullanıldığında İnternet bağlantısını farklı bir IP adresinden, genellikle farklı bir ülkeden gelmiş gibi gösterecektir.

Tor Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki adımlar, X’in  bilgisayarının Z’nin sunucusu ile iletişim kurmak için Tor Tarayıcı kullandığı zaman Tor ağının nasıl çalıştığını göstermektedir.

Adım 1: X’in Tor Tarayıcısı, Tor dizin sunucusundan (Y) Tor röleleri [1] listesini alır.

tor nasıl çalışır adım 1
Tor Nasıl Çalışır Adım 1

Adım 2: X’in Tor Tarayıcısı, Tor ağından hedef sunucuya (Z) rastgele bir yol seçer. Tor ağındaki tüm bağlantılar şifrelenmiştir (yeşil [2]). Bu örnekte, son bağlantı şifrelenmemiştir. (kırmızı [3]) çünkü Z’nin sunucusuna erişmek için HTTP kullanmaktadır. Ancak X bir web sitesini SSL/TLS yani HTTPS üzerinden ziyaret ediyorsa son bağlantı da şifrelenmiş olurdu.

tor-nasıl-çalışır-adım-2
Tor Nasıl Çalışır Adım 2

Adım 3: Eğer daha sonra X başka bir sunucuyu (W) ziyaret ederse, X’in Tor Tarayıcısı bu defa farklı, rastgele bir yol seçer.

Tor-Nasıl-Çalışır-Adım-3
Tor Nasıl Çalışır Adım 3

Not: Anonimlik ve hız arasında bir ters orantı vardır. Tor, İnternet trafiğini dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan gönüllü sunucular aracılığıyla yaptığı için anonimlik sağlar ancak veri akışı normal İnternet bağlantısından daha yavaş olacaktır.

Dikkat! 2016 yılında düzenlenen Black Hat konferansından Tor Tarayıcının çıkış düğümleri (Exit Nodes) kullanılarak bir zafiyet keşfedilmiştir. Bağlantı için kullanılan Tor röleleri gönüllüler tarafından yönetilir. Bu yüzden bu röleleri kontrol etmek mümkündür. Bu durumu istismar etmek isteyen kişiler bu rölelerin içine kendi rölelerini ağ analiz teknolojileri kullanarak eklerler. Yukarıda da belirttiğim gibi mesaj rölelere şifrelenmiş katmanlar şeklinde gönderilir, rastgele bir şekilde başka röleye bağlantı sağlanır. Son röle yani Exit Node son katmanın şifresini çözebilir ve elde edilen mesaj açık metindir. Eğer bu son röle kötü niyetli bir düğüm ise bu röleye uğrayan mesaj açık bir şekilde okunabilir. Şöyle ki bu mesaj da kişinin gerçek IP adresi  ve yeri görünmeyecektir ancak kullanıcı adı, parola, banka bilgisi gibi bilgiler okunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close