Kral Suyu Nasıl Hazırlanır? Aqua Regia Hazırlanışır
Kral Suyu Nasıl Hazırlanır? Aqua Regia Hazırlanışı

İlk defa Ebu Musa Câbir bin Hayyan tarafından bulunduğu tahmin edilmektedir. Latince adı “Aqua Regia” olan bu çözelti üçe bir oranında konsantre hidroklorik asit ile nitrik asitin karışımı ile oluşur. Halk arasındaki bu asitlerin isimleri kezzap ile tuz ruhu olarak bilinmektedir.

3 HCl + HNO3 → NOCl (aq) + Cl2 (aq) + 2 H2O

Tek başına altını çözemeyen bu asitler bir araya gelince altını çözmeyi başarabilmektedir. Aynı zamanda platin maddesine de etki etmektedir.

Au (s) + 3 NO3(aq) + 6 H+ (aq) → Au3+ (aq) + 3 NO2 (g) + 3 H2O

Au3+(aq) + 4 Cl (aq) → [AuCl4] (aq)

En güçlü okdisanlardan biri olan nitrik asit altının çok ufak, neredeyse ölçülemez bir miktarını eritip altın iyonuna dönüştürür. Ortamdaki hidroklorik asit ise bu altın iyonlarıyla birleşir. Altın iyonları eksildiğinden denge hali bozulur, bu da daha fazla altının çözünmesine yol açar.

Berrak kırmızı renktedir. Cilt ile temas halinde sarı lekeler oluşturur. Bu oluşumun nedeni proteinlerin nitrik asit etkisiyle nature olmasından kaynaklanır.

Formül: HNO3 + 3 HCl
Kaynama Noktası: 108 °C
Yoğunluk: 1,21 g/cm³
Erime Noktası: -42 °C
Buhar Basıncı: 2,1 kPa

1İş Sağlığı ve İş Güvenliği İçin Alınacak Önlemler

Kralı Suyu (Aqua Regia) güçlü asitlerin karışımını içerir. Reaksiyona girerek ısı ortaya çıkartırlar ve zehirli gazların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu yüzden kral suyunu hazırlarken bazı güvenlik protokollerine dikkat etmek önemlidir!

 • Kral suyunu hazırlamadan önce davlumbaz sistemini ayarlamanız gerekir. Tepkime esnasında ortaya çıkan zehirli gazların zarar vermemesi açısından önemli bir kriterdir.
 • Uygulamanız gereken minumum hacmi hazırlayın. Kaynakların düzenli bir şekilde kullanılması hem doğadaki kaynakların korunması adına hem de maddi anlamda önemli bir faktördür.
 • Kullanacağınız cam eşyaların temiz olup olmadığını kontrol ediniz. İmkanınız varsa saf su ile temizleyebilirsiniz. Asitler herhangi bir organik içerik ile tepkime yaratarak işlemin kalitesini ya da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Koruyucu gözlük ve gaz maskesi kullanın.
 • Labaratuvar önlüğü giyin.
 • Koruyucu eldiven kullanın.
 • Cildinize asitlerden herhangi birisinin teması halinde hemen silin ve bol su ile yıkayın.
 • Giysiye herhangi bir asit damlarsa hemen çıkartın.
 • Tepkime sonrasında ortaya çıkan gazların teneffüsü halinde kendinizi kötü hissederseniz derhal açık ortama çıkın.
 • Göze temas halinde tıbbi yardım isteyin.
 • Yutulması durumunda ağzı su ile durulayın, kesinlikle kusmaya çalışmayın. Tıbbi yardım isteyin.

2Koruyucu Gaz Maskesi ve Gözlük Kullanın

Koruyucu Eldiven Kullanın

Koruyucu gözlük ve gaz maskesi kullanın. Kuvvetli asitlerin yüzünüze, gözünüze sıçramasını engelleyebileceğini inandığınız herhangi bir gözlük yeterli olacaktır. Kral suyu ile altın işleme sırasında ortaya çıkabilecek zehirli gazlardan korunmak için gaz maskesi kullanın.

3Asitten Koruyucu Eldiven Kullanın

Gerekli Asitlerin Toplanması

Ellerinizi asitin zararlı etkilerden korumak için bir çift lastik eldiven giyin.

4Gerekli Asitlerin Toplanması

Kral Suyunun Karışım Oranı

Gerekli asitleri (HCl, Nitrik) tedarik edin. Asitleri kullanmadan önce üzerinde bulunan güvenlik önlemlerini dikkatli bir şekilde okuyun ve uygulayınız.

5Kral Suyunu Oluşturmak İçin Asitleri Karıştırın

Kaba ilk olarak HCl ilave edin, ardından nitrik asiti üzerine ekleyin. 400 ml kral suyu elde etmek istiyorsanız eğer 300 ml hidroklorikasit ve 100 ml nitrik asit karıştırmalısınız. Oluşturulan karışımın zehirli ve aşındırıcı olduğunu unutmayın.

Kral suyunu hazırladıktan sonra, taze haldeyken kullanmanız gerekir. Serin bir yerde saklamayı tercih edin. Karışımı uzun bir şekilde bekletirseniz kararsız hale gelebilir. Depolamayı ya da saklamayı düşünüyorsanız, basınç etkisinden kırılmayacak sağlam bir kap ile saklayın.

İşlemlerden sonra kullandığınız asitleri nötralize etmeden dış ortama kesinlikle dökmeyin. Unutmayın güçlü bir asiti zayıf ya da güçlü bir bazla nötralize etmek en iyi seçenektir. Asitleri kanalizasyon ya da dış ortama dökmek yerine geri dönüşüm tesislerine verebilirsiniz.

Altın geri dönüşümünde kullanılan kimyasalları ve ekipmanları inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz