Mühendislik

Gümüş Nitrat Kristali Nasıl Yapılır?

Gümüş Nitrat en önemli gümüş tozudur. İçerisinde renksiz ağır kristaller teşkil eder. Antibakteriyel özelliği nedeniyle tıpta kullanımı çok yaygındır. Görüntüsü beyaz – gri toz ya da kristal şeklindedir. Gümüş kalıbı ve diğer şekilleri ile nitrik asitin tepkimesi sonucunda gümüş nitrat elde edilir. Proses esnasında kullanılan asite göre yan ürünlerde değişiklik gözükebilir.

Kimyasal formulü: AgNO3

Başlıca Kullanım Alanları:

  • Pil endüstrisi
  • Ayna üretimi
  • Elektronik endüstrisi
  • Film yapımı
  • Tıp

Prosesin Özeti: Gümüş nitrat yapmak için ilk olarak konsantre nitrik asit ile asite dayanıklı cam kabı doldurun ve eriteceğiniz gümüşü asitin içerisine bırakın. Gümüş kabarmaya başlayana kadar ısıtma gerçekleştirin. Gümüş asit içerisinde tamamen eriyene kadar bekleyin. Gümüş çözelti buharlaşıncaya kadar ısıtmaya devam edin ya da belirli bir süre bekleyin. Buharlaşma sonrasında cam kabın içerisinde gümüş nitrat kristalleri ortaya çıkacaktır.

Aşağıda bu işlemi gerçekleştirmek için bazı önemli güvenlik bilgileri ve işlemin adımlarını bulabileceksiniz. Bu yüzden sayfayı aşağıya doğru kaydırın!

Güvenli Çalışma Alanını Hazırlama

Güvenliğiniz Açısından Uygun Ekipmanlar Kullanın!

Asite Dayanıklı Eldiven
Asite Dayanıklı Eldiven

Bu işlemde kullanılacak olan kimyasal maddeler oldukça zehirlidir ve doğru kullanılmadığı takdirde insan vücuduna zarar verici yapıdadır. Gazdan ve asitten korunmak için gaz maskesi, koruyucu gözlük, eldiven ve iş önlüğü kullanmanız sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Dökülmelere karşı korunmak için kapalı ayakkabılar ve uzun pantolonlar tercih edilebilir.

Çalışma Ortamının İyi Hava Aldığından Emin Olun!

Çalışma Ortamının Havalandırılması
Çalışma Ortamının Havalandırılması

Gümüş nitrat yapılırken tepkime sırasında oraya çıkan gazlar oldukça zehirlidir. Solunduğunda ölümcül etkileri vardır. Kapalı ortam yerine dış ortamda çalışmayı tercih edebilirsiniz. Eğer kapalı bir ortamda çalışacaksanız kimyasal davlumbaz kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Eğer davlumbaz yoksa ortamın iyi havalandırıldığından emin olun. Garajınızda çalışıyorsanız kapıyı ve pencerelerinizi açın.

Havanın sirkülasyonu açısından fan motorları da kullanabilirsiniz. Proses esnasında çıkan dumana reaksiyon göstermeyiniz ve solumayınız.

Prosese Başlamadan Önce Mutlaka Birilerinin Haberi Olsun!

Prosese Başlamadan Önce Mutlaka Birilerinin Haberi Olsun
Prosese Başlamadan Önce Mutlaka Birilerinin Haberi Olsun

İşleme başlamadan önce mutlaka tehlikeli bir işlem yaptığınızı birilerine bildirmek her zaman iyidir. Haber verdiğiniz kişi, iyi olup olmadığınızı anlamak için sizi kontrol edebilir ya da herhangi bir sorun anında tıbbi personele doğru bilgiyi iletebilir.

Gümüş Nitrat Yapımı

Gerekli Materyallerin Toplanması

Prosesde Kullanılacak Olan Materyallerin Toplanması
Prosesde Kullanılacak Olan Materyallerin Toplanması

Gümüş nitrat yapmak için davlumbaz, eldiven, maske, gözlük gibi çalışma ortamının hazırlanmasından sonra kosantre nitrik asit (%70), temiz bir cam kap, saf gümüş, alüminyum tel ve ısıtıcı gereklidir. Yapmaya çalıştığınız gümüş nitratın miktarı kullanacağınız asit, gümüş ve cam kabın miktarına bağlıdır.

Nitrik Asit kimyasal labaratuvar tedarik deposundan alınabilir. Kullanacağınız gümüşe bağlı olarak nitrik asiti seyreltebilir ya da daha da kuvvetlendirebilirsiniz. İnce ve az miktarda bir gümüşü eritecekseniz nitrik asiti seyreltebilirsiniz. Asite su eklerken dikkatli olmalısınız yaralanmalara yol açabilir.

Saf gümüş satın almak için değerli maden satan bir bayiiyi ya da internetten satın alabileceğiniz bir firmadan sipariş edebilirsiniz.

Konsantre Nitrik Asiti Cam Behere Doldurun

Nitrik Asitin Cam Behere Doldurulması
Nitrik Asitin Cam Behere Doldurulması

Beherin temiz olmasına özen gösterin. Proses sonrasında ortaya çıkacak olan gümüş nitratın kristal yapıda ve temiz olmasını sağlayacaktır. Nitrik asiti yeterli miktarda ekleyin. Sahip olduğunuz gümüşü behere yerleştirince herhangi bir taşma olmaması için koyacağınız nitrik asitin miktarı önemlidir.

Nitrik asiti dökerken dikkatli olmanızda fayda var. Yabancı herhangi bir maddeye temas ettirmemeye özen gösteriniz.

Bu işlemi uygularken koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanmayı unutmayınız.

Alüminyum Teli Gümüşün Etrafına Güzel Bir Şekilde Sarın

Alüminyum Teli Gümüşün Etrafına Sarın
Alüminyum Teli Gümüşün Etrafına Sarın

Alüminyum nitrik asit ile gümüş gibi reaksiyona girmeyecektir ve bu işlemi yapmamız prosese daha fazla kontrol sahibi olmamızı sağlayacaktır. Alüminyum teli gümüşe sağlam bir şekilde sarın, böylece çok fazla kaynamaya başlarsa gümüşü solüsyondan kolayca çıkarabilirsiniz.

Alüminyum Sarılı Gümüş Parçasını Nitrik Asite Yerleştirin

Alüminyum sarılı gümüş parçasını nitrik asit içine yerleştirin
Alüminyum Sarılı Gümüş Parçasını Nitrik Asite Yerleştirin

Gümüşü nitrik asite yerleştirmeden önce alüminyum telin bir kısmının asit dışında kaldığından ve davlumbazın çalışır olduğundan emin olun. Herşeyin hazır olduğundan eminseniz gümüşü nitrik asit içerisine daldırın. Daldırdıktan sonra birkaç kabarcık göreceksiniz. İşlem başlamıştır.

Gümüş Kabarmaya Başlayana Kadar Asiti Isıtın

Gümüş Kabarmaya Başlayana Kadar Asiti Isıtın
Gümüş Kabarmaya Başlayana Kadar Asiti Isıtın

Isıtma sırasında toksik gazla ortaya çıkacaktır. Bu durum sağlık açısından ciddi zararlar vereceğinden kapalı mekanlarda bu işlemi gerçekleştirmeyin. Çözeltiye yaklaşmayın ve çıkan gazları kesinlikle solumayın. Uygun havalandırmalı sistemleri ve davlumbaz kullanmayı tercih edin. Dış ortamda uygulayın ya da gaz maskesi kullanın.

Kabı sıcak plaka üzerine yerleştirin. Gümüş kabarmaya başlayana kadar ısıtmaya devam edin. Bu süreçten sonra görüntü opak olacaktır ve gerçekleşen her şeyi göremeyebilirsiniz.

Gümüş Tamamen Eriyene Kadar Bekleyin

Gümüş Tamamen Eriyene Kadar Bekleyin
Gümüş Tamamen Eriyene Kadar Bekleyin

Bu işlemin süresi, gümüş parçanızın ne kadar büyük olduğuna göre değişir. Reaksiyonu devam ettirmek için daha fazla ısı gerekebilir ya da nitrik asit ilavesi yapabilirsiniz.

Gümüş tamamen eridiğinde kabı ısıdan kaldırın ve alüminyum çubuğu asit içerisinden çıkartın.

Çözeltiyi Tamamen Buharlaşana Kadar Bekletin.

Çözeltiyi Tamamen Buharlaşana Kadar Bekletin.
Çözeltiyi Tamamen Buharlaşana Kadar Bekletin.

Son adım sabır gerektiriyor çünkü bir kaç gün sürebilir. Çözelti soğudukça gümüş nitrat solüsyondan çöker ve kabın dibine yerleşecektir. Birkaç gün sonra, kalan çözelti buharlaşacak ve gümüş nitrat kristalleri ile karşılacaksınız.

Oluşan kristaller saf gümüş nitrattır (kullandığınız gümüş saf ise) ve ışıktan uzak hava geçirmez bir kapta saklayınız.

Gümüş Nitrat Kristali
Gümüş Nitrat Kristali

Bu makalenin size yardımcı olmasını umuyorum. Sizde sitemi ziyaret ederek bana yardımcı oluyorsunuz. Makalemi sosyal medya sitelerinde paylaşarak insanların herhangi bir şeyi nasıl yapılacağını öğrenmelerine yardımcı olma misyonumu gerçekleştirmeme yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Nitrik Asit İle Alüminyum Üzerine Gümüş Kaplama Malzemeden Gümüşü Ayırma Prosesi yazımı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close