Genel

Ankara Antlaşması İle İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

Ankara Antlaşması İle İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

12 Eylül 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ortaklık anlaşmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı tanınmıştır.

TBMM Şeref Salonunda Ankara Antlaşmasının İmza Töreni
TBMM Şeref Salonunda Ankara Antlaşmasının İmza Töreni

Bu anlaşma ile 1963 – 1070 yılları arasındaki dönemde Türkiye’ye mali yardım sağlayacaktı.

 • Peki bu antlaşma ile kimler İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkına sahip olabilir?

İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak için yeterli miktarda sermayeye sahip, 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.

 • Ankara Antlaşmasına nasıl başvuru yapılır?

İngiltere’de kuracakları iş ile ilgili detaylı bir iş planı (business plan) içeren başvuru dosyası hazırlanmalıdır. Dosya içerisinde başvuranın kuracağı iş ile ilgili detaylar, pazar araştırması, başvuranın eğitimini ve deneyimini gösterici belgeler, işini kurup kâr edeceği döneme kadar ki planlarının kapsamlı bir şekilde hazırlanması gerekir.

 • Ankara Antlaşması vizesi için gerekli evraklar

Antlaşmaya başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aşağıda listelenen evrakları noter onaylı İngilizce çevirilerini ibraz etmelidir.

 1. İş Planı (Business Plan), bu kısım birçok detayı barındırmakta. En önemli kriterlerden birisi aslında. Bilen bir kişi tarafından doldurulması çok önemli. Danışmanlık hizmeti veren firmalardan belirli bir ücret karşılığında bu dosyanın hazırlanması için yardım isteyebilirsiniz. Piyasada kurumsal firma kimliğine bürünen dolandırıcılara dikkat etmenizi öneririm.
 2. Vize başvurusunda bulunan kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olup olmadığını (kazanç planı) belirten belge.
 3. Başvuruya bulunan kişinin İngiltere’de kuracağı iş için yeterli yetkinlikte olup olmadığı ibraz eden belgeler (diplomalar, sertifikalar).
 4. Başvuru sahibi iş kurmak istiyorsa son 2 yıllık banka hesap dökümlerini çıkartması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var.
  1. Banka seçimi: QNB Finansbank bankasını seçerseniz eğer direkt olarak red alırsınız.
  2. Hesap türü: Vadeli mevduat seçimi yerine, vadesiz mevduat türünü seçmelisiniz.
  3. Hesaptaki paranın nereden geldiğinin gösterilmesi: Düzenli sigortalı bir çalışansanız ve firmanız size maaşınızı banka yoluyla iletiyorsa sorun olmayacaktır.
 5. Referans mektupları: Dışarıdan iş yaptınız firmalardan iyi niyet mektupları alabilirsiniz. Bu mektup içerisinde ise antetli kağıda hazırlanmış olarak sizinle çalıştıklarını ve ileride de çalışabileceklerini söyleyen bir metin hazırlamalısınız. Firmanın vergi levhasının bir kopyasını almanız da vize işlemlerinde size kolaylık sağlayacaktır.

https://alaturkalondra.com sitesini ziyaret edip üye olarak vize başvurusu yapan kişilerle konuşabilir ve daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close