Mühendislik

Altın Geri Dönüşüm Kimyasalları

Altın Geri Dönüşüm Kimyasalları

Elektronik atık geri dönüşüm konusunda yeniyseniz ve altın geri dönüşümünde kullanılan kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu sayfa tam size göre. Bu yazımızda size bazı temel kavramları, formüller ve işin püf noktalarından bahsedeceğim.

Bu yazıyı yazma nedenim, birçok kişinin bazı asit isimlerini, formülleri ve diğer altın geri dönüşümde kullanılan kimyasalların tam olarak anlayamamasıdır. Hazırsanız başlayalım..

Sodyum Metabisülfit – SMB (Sodyum Pirosülfit)

Sodyum-Metabisülfit-SMB
Sodyum Metabisülfit – SMB (Sodyum Pirosülfit)

Tam formda Sodyum Metabisülfit (SMB) şeklindedir. Ayrıca Sodyum Pirosülfit olarak da bilinir.

Kimyasal Formülü: Na2S2O5

Rengi beyaz ve toz haldedir. Altın çöktürme işleminde kullanılır. 25 kg’lık ürünü alırsanız sizin için daha ekonomik olacaktır. Torbayı açtığınız zaman ağzını kesinlikle açık bırakmayınız. SMB’nin tümünü Kavonozlara ya da plastik torbalara doldurunuz. Eğer açık bırakırsanız istediğiniz verimi proses de sağlayamazsınız.

Hidroflorik Asit – HF (Cam Asidi)

Hidroflorik Asit - HF - Cam Asidi
Hidroflorik Asit – HF – Cam Asidi

HF’nin tam adı hidroflorik asittir. Suda hidrojen florür (HF) çözeltisidir. Dünyadaki en tehlikeli asit olarak bilinir. Bazı altın geri dönüşüm proseslerinde kullanılır. Kullanımında dikkatli olmakta yarar var. Kullanmadan önce koruyucu ekipmanları kullanmalısınız. Pahalı bir üründür. Cam eşya içerisinde işlem yapmayın, çözünecektir. Plastik eşyada kullanmanız gerekir. Kullanmadan önce güvenlik talimatlarını okumayı unutmayın.

Dimetilglioksim – DMG

Dimetilglioksim - DMG

DMG’nin tam adı Dimetilglioksim’dir. Beyaz ince bir tozdur. Düşük kalitede satın alma işlemini gerçekleştirirseniz katı halde olabilir. Sularda nikel tayininde kullanılan maddelerden birisidir.

Kimyasal Formülü: C4H8N2O2

Açık Formülü: HON = C(CH3) – C(CH3) = NOH

Kimyasal Adı: Diasetil dioksim.

Borax (Sodyum Borat – Sodyum Tetraborat – Disodyum Tetraborat)

Borax
Borax – Sodyum Borat – Sodyum Tetraborat veya Disodyum Tetraborat

Boraks, ayrıca sodyum borat, sodyum tetraborat veya disodyum tetraborat olarak da bilinir. Toz şeklinde olan borax beyazdır ve su da kolay bir şekilde çözünen kimyasaldır.

Kimyasal Formülü: Na2[B4O5(OH)4]·8H2O

Erime Noktası: 743 °C

Kaynama Noktası: 1.575 °C

Sülfürik Asit – H2SO4

Sülfürik Asit
Sülfürik Asit

Suda her konsantrasyonda çözünen güçlü bir mineral asitidir. Cilt için oldukça koroziftir. Su ve diğer kimyasallarla reaksiyona girerek patlayıcı özelliğe sahiptir. Kullanmadan önce güvenlik önlemlerini alınız. Çoğunlukla elektronik atık geri dönüşümünde IC çiplerinden altın geri kazanımı için kullanılır.

Kimyasal Formülü: H2SO4

Kaynama Noktası: 337 °C

Erime Noktası: 10 °C

Nitrik Asit – HNO3

Nitrik Asit
Nitrik Asit

Kral suyu hazırlanırken kullanılan asitlerden birisidir. Halk arasında kezzap olarak da bilinir. Saf olan nitrik asit renksizdir. Azot ve su oksitlerine ayrışmaya bağlı olarak sarı renge de dönebilir. Bazı metalleri temizler ve kral suyunda kullanılır. Cilt ve sağlık için tehlikeli bir üründür, kullanmadan önce güvenlik önlemlerini almayı unutmayın. Konsantrasyonu arttıkça daha da tehlikeli olabilir.

Kimyasal Formülü: HNO3

Kaynama Noktası: 83 °C

Erime Noktası: -42 °C

Hidroklorik Asit – HCl

Hidroklorik Asit HCl
Hidroklorik Asit HCl

Halk arasında tuz ruhu olarak bilinir. Kaya tuzundan yapıldığı için, muriatik asit ve tuzun tarihi adı olarak da bilinir. Suda renksiz ve son derece keskin bir hidrojen klorür çözeltisidir. Endüstrilerde yaygın bir kullanıma sahiptir. Kral suyunun ana maddesinden biridir. Cilt için çok tehlikeli değildir. Ancak tütsülenmiş HCl’in solunum sistemi üzerinde ağır etkiler bırakabilir. Bu kimyasalı kullanmadan önce güvenlik önlemlerini okumalısınız.

Formülü: HCl

Kral Suyu – Aqua Regia:

Kral Suyu - Aqua Regia
Kral Suyu – Aqua Regia

Latince’den gelen Aqua Regia kelimesi , kraliyet suyu, kralın suyu anlamına gelmektedir. Soy metallerinden olan altın ve platini eritme gibi bir özelliği vardır. Nitrik asit ve HCl karışımıdır. Asitlerin oranı 1:3 olup, bu da 1 kısım nitrik asit ve3 kısım HCl anlamına gelmektedir. Altın geri dönüşümünde kullanılan önemli bir karışımdır. Kral suyu hakkında detaylı bir yazı ve çalışma yapacağım (sarı – kırmızı dumanlı bir süreçtir), beklemede kalın.

Soda – Sodyum Bikarbonat

Soda - Sodyum Bikarbonat
Soda – Sodyum Bikarbonat

Rengi beyazdır. Soda birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Bir temizlik maddesidir. Altın içerisinde toz (kir) varsa ya da filtre kağıdının külü bulunuyorsa bu maddeyi kullanırız. Ayrıca altının erimesine (sıvı hale getirilmesi) yardımcı olmaktadır.

Kimyasal Formülü: NaHCO3

Erime Noktası: 50 °C

Sodyum Nitrat

Sodyum Nitrat
Sodyum Nitrat

Suda çok çözünen beyaz katı bir maddedir (potasyum nitrata göre daha fazla). Alev alabilen bir maddedir. Havadan nem çeken bir özelliğe sahiptir. Birçok rafineri, gümüş erimesinde kullanılır.

Kimyasal Formülü: NaNO3

Erime Noktası: 308 °C

Kaynama Noktası: 380 °C

Potasyum Nitrat

Potasyum Nitrat
Potasyum Nitrat

Doğal halde kayaçlarda ve mağaralarda beyaz renkli kabuksu yapıda bulunur. Barut yapımında kullanılır. Altın ve gümüşün toparlanmasına yardımcı olur.

Kimyasal Formülü: KNO3

Erime Noktası: 334 °C

Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları yazımı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

26 Yorum: “Altın Geri Dönüşüm Kimyasalları”

 1. abi iyi günler eray abim size bir sorum olacak gümüş tozunu yada gümüşü asitten geri nasıl alırım yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba eray bey bende kral suyundan sonra smb ile çökertmeye çalıştım ama başarılı olamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhaba bi sorum olacak elektronik malzemelerden kral suyu ile sivi hale getiriyorum fakat cokertmeyi demir sulfat ve kalay klorur yontemlerini denedim ama basaramadim ne yapmaliyim

  1. Merhaba aşağıdaki reaksiyonları inceleyebilirsiniz.

   2HAuCl4 + 3SO2 + 6H2O 3H2SO4 + 8HCl + 2Au
   HAuCl4 + 3FeSO4 FeCl3 + HCl + Au
   2HAuCl4 + 3H2C2O4 8HCl + CO2 + 2Au
   3NaHSO3 + 2HAuCl4 + 3H2O 3NaHSO4 + 8HCl + 2Au

 3. Merhaba,
  Eray bey,
  Elimizde eski bir laboratuvardan kalma metal talaşı var bunun gümüş olup olmadığını nasıl anlayabilirim.(Elimizde yaklaşık 1400 çeşit laboratuvar kimyasallari ve indikatörler var).
  Selamlar.

   1. Eray bey merhaba,
    Elimde içersinde Mg , Si , Ca , Fe , Al , Pt , Mn , K , Cl , Ba ve Pd içeren doğal bir oluşum var Laboratuvar ortamında elementel içeriğini öğrenmek için analiz yaptırdığımda bunlar çıktı paladyum %1 oranında diğer elementlerden gümüş ve paladyumu nasıl ayrıştıra bilirim gümüş % 6,5 oranında

 4. merhaba Eray bey ben taşlardan altın çıkartıyorum yanlız bu sefer bana tuhaf gelen birşey oldu gümüş gibi birşey çöktü ben kendim demir sülfat yapıp çökertiyorum ama bu sefer beyaz çöktü kaynatma yolu ile nitriği bitiriyorum tekrar erimesin diye gümüşte yok ama anlam veremedim ve tekrardan kralsuyunda erittim ve şuan tekrar çökertmeye geçtim fakat yine aynı ne olabilir acabaacil cevaplarsanız sevinirim beyaz altınmı acaba 🙂 şimdiden teşekürler

 5. Eray bey merhaba toz halindeki altin toprakla karışık tuz ruhuna attığım zaman köpürmeye başlıyo dibe mı çöker altin yoksa kopurcuk halinde yukarıki cikar

 6. Merhaba Eray usta yopraktan altın çökertme için kral suyu hazırladım demir sülfat ile çökme işlemi yapamıyorum kral suyu asidini kesemiyorum bunun için yabanci videolarda sodyum nitrak sodyum nitrik sodyum metobisulfat yapıyorlar bunların hamgisi en iyi cekilticidir farklı bir video gördüm kral suyuna kattığı asit her ne ise bekleditce suyu berrak hale getiriyor altın çamurunu tamamen dibe cokturuyor yardımcı olursanız sevinirim

 7. Slm kral suyundaki nitrik asiti yok edecek yöntem nedir ısıtarak yapsak kaçta kaçı gider ve çözelti yapsam karbonatla karsitirsam ne kadar asit kalir

 8. Altın bakır karışımından bakırı nasıl ayırabiliriz. BİLGİ verirseniz çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close