Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları

0
195
Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları
Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları

Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları

Bu yazımızda, altın geri dönüşümünde kullanılan bazı temal ekipmanları göreceksiniz. E-atık geri dönüşümde yeniyseniz ya da bu işe adım atmak istiyorsanız, o zaman hangi ekipmanın sizin için en iyisi olup olmadığını bilmeniz gerekecektir.

Whatman Filtre Kağıdı
Whatman Filtre Kağıdı

1 Filtre Kağıdı Seçimi

Elektronik atıktan altın toplamaya karar verdiyseniz ve bu işi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız Whatman iyi bir seçim olacaktır.

Piyasada 50, 60 gram filtre kağıtları mevcuttur. Bazı kişiler ince filtrelerin daha hızlı çalıştığını düşünüyor. Ama bu yanlış bir teori. Kalın filtre kağıtları fazladan emilim kapasitesine sahiptir.

Buhner Hunisi
Buhner Hunisi

2 Buhner Hunisi

Altın geri dönüşüm proseslerinde yer çekimi filtreleme en iyisidir. Ama bazı durumlarda vakum filtrelemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyaç için seramik olan buhner hunisi kullanın. 250 mm çaplı boyuta sahip huni işinizi görecektir.

Vakum Termos
Vakum Termos

3 Vakum Termos

Vakum filtrelemesi için bir de vakum kabına ihtiyacınız olacaktır. Vakum şişesi için herhangi bir markayı tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise buhner huninin termosa uyumlu bir şekilde yerleşmesidir. Mantar ya da conta ile uygunluğunu kontrol ediniz.

Vakum Pompası
Vakum Pompası

4 Vakum Pompası

Vakumlu bir filtrasyon işlemi için vakum pompası gereklidir. Daha ucuz bir yöntem için yağ vakum pompalarını tercih edebilirsiniz. Yağ vakum pompalarının emme kapasiteleri oldukça yüksektir. Yalnız altın geri kazanım sürecinde aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Ucuz yollu bir şekilde bu işlemi yapabilmeniz için bu tip kompresörleri tercih edebilirsiniz. İkinci el bir kompresörü hurdacılardan ayarlayabilirsiniz.

Cam Bardaklar
Cam Bardaklar

5 Cam Bardaklar

Altınları toplamak için cam bardaklara ihtiyacınız olacaktır. Küçük bir bardak almak yerine büyük boy almayı tercih etmelisiniz. En küçük kabınız 2 litre olmalıdır. Bardakta kaynatma işlemini yapacaksanız orijinal Pyrex beher kullanın. Pyrex beher özelliklerine sahip başka bir markayı da tercih edebilirsiniz. Pyrex pahalı bir şirkettir.

Plastik Kova
Plastik Kova

5 Plastik Kova

Plastik kovalarınızın yapısında pet olmadığına dikkat ediniz. Pet birçok asit tarafından çözünür.

Altın Geri Dönüşüm Kimyasalları yazımı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz