Mühendislik

Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları

Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları

Bu yazımızda, altın geri dönüşümünde kullanılan bazı temal ekipmanları göreceksiniz. E-atık geri dönüşümde yeniyseniz ya da bu işe adım atmak istiyorsanız, o zaman hangi ekipmanın sizin için en iyisi olup olmadığını bilmeniz gerekecektir.

Filtre Kağıdı Seçimi

Whatman Filtre Kağıdı
Whatman Filtre Kağıdı

Elektronik atıktan altın toplamaya karar verdiyseniz ve bu işi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız Whatman iyi bir seçim olacaktır.

Piyasada 50, 60 gram filtre kağıtları mevcuttur. Bazı kişiler ince filtrelerin daha hızlı çalıştığını düşünüyor. Ama bu yanlış bir teori. Kalın filtre kağıtları fazladan emilim kapasitesine sahiptir.

Buhner Hunisi

Buhner Hunisi
Buhner Hunisi

Altın geri dönüşüm proseslerinde yer çekimi filtreleme en iyisidir. Ama bazı durumlarda vakum filtrelemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyaç için seramik olan buhner hunisi kullanın. 250 mm çaplı boyuta sahip huni işinizi görecektir.

Vakum Termos

Vakum Termos
Vakum Termos

Vakum filtrelemesi için bir de vakum kabına ihtiyacınız olacaktır. Vakum şişesi için herhangi bir markayı tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise buhner huninin termosa uyumlu bir şekilde yerleşmesidir. Mantar ya da conta ile uygunluğunu kontrol ediniz.

Vakum Pompası

Vakum Pompası
Vakum Pompası

Vakumlu bir filtrasyon işlemi için vakum pompası gereklidir. Daha ucuz bir yöntem için yağ vakum pompalarını tercih edebilirsiniz. Yağ vakum pompalarının emme kapasiteleri oldukça yüksektir. Yalnız altın geri kazanım sürecinde aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Ucuz yollu bir şekilde bu işlemi yapabilmeniz için bu tip kompresörleri tercih edebilirsiniz. İkinci el bir kompresörü hurdacılardan ayarlayabilirsiniz.

Cam Bardaklar

Cam Bardaklar
Cam Bardaklar

Altınları toplamak için cam bardaklara ihtiyacınız olacaktır. Küçük bir bardak almak yerine büyük boy almayı tercih etmelisiniz. En küçük kabınız 2 litre olmalıdır. Bardakta kaynatma işlemini yapacaksanız orijinal Pyrex beher kullanın. Pyrex beher özelliklerine sahip başka bir markayı da tercih edebilirsiniz. Pyrex pahalı bir şirkettir.

Plastik Kova

Plastik Kova
Plastik Kova

Plastik kovalarınızın yapısında pet olmadığına dikkat ediniz. Pet birçok asit tarafından çözünür.

Altın Geri Dönüşüm Kimyasalları yazımı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum: “Altın Geri Dönüşüm Ekipmanları”

  1. Merhaba Sıddık Bey, yoğunluktan dolayı uzun süredir siteye giriş yapamıyorum. Kusura bakmayın. Analizi yaptırmak istediğiniz ürünleri dilediğiniz zaman bana gönderebilirsiniz. İletişim sayfasından formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. İyi günler.

   1. Merhaba Eray bey altın çökertme işlemi hakkında biraz bilgi verir misiniz teşekkürler
    Ben kral suyu yaptım altın eridi lakin geri çökertme konusunda sıkıntı oldu. Nasıl bir uygulama ve kimyasal kullanmaliyim kolay gelsin

    1. Merhaba, kral suyundan altını çöktürmek için çeşitli redüktantlar kullanılmaktadır. Piyasada en çok kükürt dioksit (SO2), sodyum bisülfit (NaHSO3), oksalit asit (H2C2O4) ve demir (II) sülfat (FeSO4) gibi çöktürücüler kullanılmaktadır.

     2 HAuCl4 + 3 SO2 + 6 H2O → 3 H2SO4 + 8 HCl + 2 Au
     HAuCl4 + 3FeSO4→ FeCl3 + HCl + Au
     2HAuCl4 + 3H2C2O4→ 8HCl + CO2 + 2Au
     3 NaHSO3 + 2 HAuCl4 + 3 H2O → 3 NaHSO4 + 8 HCl + 2 Au

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen Teklam Engelleyicinizi Devre Dışı Bırakarak Bizi Desteklemeyi Düşünün